Aktualitet

McAllister pas deklaratës së Ramës: Erdogan të kuptojë fajin e vet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:28 - 06/05/21 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Konferencën Vjetore “State of the Union” organizuar nga Instituti i Universitetit Europian të titulluar “Europa në një botë që po ndryshon”. Gjatë fjalës së tij, kryeministri tha ndër të tjera se “Turqia është vend kyç për sigurinë në BE”.  Zëvendës Presidenti i PE, njëherësh kryetar i Komisionit të Punëve të Jashtme, David McAllister, ka komentuar këtë deklaratë të kryeministrit


Ai tha se marrëdhëniet BE-Turqi kanë kaluar në një fazë të vështirë.


McAllister shtoi se Turqia ka ndjekur një politikë të jashtme armiqësore gjatë viteve të fundit dhe se duhet të kuptojë fajin e vet, duke ia lënë topin presidentit Erdogan.“Marrëdhëniet Be-Turqi kanë kaluar një fazë shumë të vështirë dhe fatkeqësisht ka ndodhur kjo gjë. Ne duhet të gjejmë drejtpeshimin ndërmjet bashkëpunimit të drejtpërdrejt. Turqia për shumë vite ka ndjekur një distancim gjithnjë në rritje nga standardet e BE.Por ka ndjekur një politikë të jashtme konfrontuese dhe armiqësore. Turqia duhet të kuptojë fajin e vet për këto tensione kaq të mëdha që kemi parë në Mesdhe. Pavarësisht kësaj ne kemi shtrirë dorën si BE. Topi tashmë është në anën e Presidentit Erdogan, por ne na duhet të kemi një vëzhgim real. Janë veprat ato që flasim dhe jo fjalët. Për momentin gjërat janë të ngrira. Do të jetë Erdogan që do ju përgjigjet pyetjeve dhe jo ne,” tha ai.LEXO EDHE:

Rama: Turqia pjesë e rëndësishme e sigurisë së BE, s’ka influencë në Shqipëri

 

1


Etiketa:

Pas