Kryesore

McAllister: Shumë i shqetësuar që nesër votohen ndryshimet në Kod, dëmtohen negociatat
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:52 - 28/10/20 |
mapo.al

Kryetari i Komisionit të Marrdhënieve me Jashtë në Parlamentin Europian, David McAllister është shprehur se është ekstremisht i shqetësuar për faktin se mazhoranca ka planifikuar të kalojë nesër në seancën plenare, ndryshimet në Kodin Zgjedhor.


Pavarësisht thirrjeve kombëtare dhe ndërkombëtare, që kërkojnë të pritet për opinionin e Komisionit të Venecias lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, është vendosur që ato të votohen nesër”, shprehet McAllister.


 Ndryshimet e njëanshme të marrëveshjes mund të përkeqësojnë situatën politike dhe të sjellin polarizimin e saj drejt zgjedhjeve të prillit të vitit 2021.


Këto ndryshime do të jenë të dëmshme lidhur me konferencën e parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave, në fund të vitit”, shprehet me tej europarlamentari gjerman.


 


Etiketa: , , ,

Pas