Aktualitet

“Me 20 mijë £, në Angli”, alarmohen britanikët: Trafikantët shqiptarë po reklamojnë edhe në Tik Tok


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:40 - 26/07/21 |
mapo.al

Media britanike Daily Mail, kanë ngritur alarmin se grupe kriminale shqiptare po sponsorizojnë reklama në rrjetet sociale ku ofrojnë kalim ilegal drejt Britanisë së Madhe me një pagesë prej 20 mijë paundësh. Reklama së fundmi është publikuar në ‘Tik Tok’, një rrjet social ky që po përdoret në masë të madhe nga të rinjtë por jo vetëm.Nga një hetim i mediave britanike, rezulton që rrjetet sociale janë të mbushura me reklama nga trafikantët e qenieve njerëzore, ndonjëherë duke përqeshur përpjekje nga autoritetet britanike për t’i ndaluar ata dhe duke postuar udhëzime hap pas hapi për të ndihmuar emigrantët e paligjshëm të hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kujtojmë se Sekretari i Brendshëm Priti Patel, kohët e fundit vizitoi Shqipërinë për të nënshkruar një marrëveshje që përshpejton dëbimet e kriminelëve dhe azilkërkuesve të dështuar.Numri i migrantëve që kalojnë Kanalin është rritur në ditët e fundit për të shkuar në më shumë se 8,000 për një vit.

Një kontrabandues njerëzish, llogaria e të cilit në Tik Tok është parë nga dhjetëra mijëra njerëz, mburret në profilin e tij: “Të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të shkojnë në Angli kontaktojnë në kutinë time të inboxit. Udhëtimi sigurohet 100 përqind.”

Videot e tij paraqesin fotografi të Union Jack dhe Big Ben me komentin: “Udhëtim i sigurt nga Shqipëria në Mbretërinë e Bashkuar 23K Euro.”

Kjo faqe është nën emrin ‘Udhëtim në Angli’ dhe duke përdorur hartën e Google dhe grafikë të bërë në mënyrë profesionale, tregojnë hap pas hapi në videot se si të arrini në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme. Kriminelët shqiptarë po përdorin Tik Tok si një mjet për të publikuar video mësimore se si të arrini ilegalisht në Angli nga Franca.

Në video të tjera ai përqesh përpjekjet britanike për të goditur migracionin e paligjshëm duke treguar pamjet e një sulmi të policisë në një shtëpi ndërsa ofronte të shiste vizat e tregut të zi për të futur njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar.

Një përdorues tjetër i TikTok i quajtur England Albania publikoi një video që tregon disa shqiptarë brenda një kamioni duke thënë se ata po drejtohen në Mbretërinë e Bashkuar.

Një llogari shqiptare e fshirë kohët e fundit e gjetur nga Mail në TikTok përmbante udhëzues se si të futesh në Britani të Madhe nga Franca, Holanda, Belgjika, Spanja dhe Portugalia.

Duke theksuar rrugën më të mirë, ai shtoi: “Ju duhet të vishni rroba si pastruese. 05.50 e mëngjesit koha më e mirë për tu nisur.”

The Mail gjithashtu gjeti kontrabandistë shqiptarë që reklamonin në një llogari në Instagram të quajtur Journey-Belgjikë-Londër me një numër kontakti në Mbretërinë e Bashkuar.

Në faqen e mbyllur në Facebook ‘Shqiptarët në Londër’, e cila ka mbi 15,000 anëtarë, një shqiptar që përdor emrin Leonard Sufa postoi një foto të një kamioni me komentin: “Nesër pasdite në Angli. Më kontakto DM.”

Vitin e kaluar, Mail ekspozoi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore Kledjan Kurtaj, i cili reklamoi në Facebook për një rrugë ‘me lehtësi të madhe’ në Britani përmes Dublinit duke përdorur dokumente të rreme.

Drejtori i udhëheqjes së kërcënimit të Agjencisë Kombëtare të Krimit, Rob Jones, i tha komitetit të punëve të brendshme të Commons se bandat kriminale përdorin rregullisht kanalet e mediave sociale për të publikuar rrugët e kontrabandës dhe për të reklamuar dokumente të rreme ose të vjedhura.

Ai tha se faqet më të shquara ishin Facebook, Instagram, Twitter dhe Telegram por postimet u panë gjithashtu në YouTube dhe TikTok.

Një burim i Policisë Kufitare Shqiptare tha për Mail se shumica e trafikantëve ishin të moshës midis 18 dhe 22 vjeç, nga zona të varfra të Shqipërisë dhe janë rekrutuar nga rrjetet kriminale për të punuar si fermerë të kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai tha: “Ata bien dakord të bëjnë këtë udhëtim dhe të punojnë si fermerë të kanabisit derisa të paguajnë deri në 20,000 paund, kostoja e kontrabandës.”

Një zëdhënës i TikTok tha se kishte hequr videot e trafikimit. Ai shtoi: “Ne kemi ndaluar përgjithmonë disa llogari për shkeljen e politikave tona dhe ne do të vazhdojmë të marrim masa atje ku është e nevojshme.”

Facebook dhe Instagram gjithashtu filluan një hetim disa nga postimet, të theksuara nga Mail.

Një zëdhënës tha: “Ne punojmë ngushtë me agjencitë e zbatimit të ligjit në të gjithë botën, duke përfshirë NCA dhe Europol, për të identifikuar, hequr dhe raportuar këtë veprimtari të paligjshme.”

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas