Aktualitet

“Me fond limit” – Albpetrol nuk kursen asgjë në tenderat e 6 muajve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:59 - 01/12/21 |
mapo.al

Dhënia e tenderave në fondin limit është një prej dukurive që ndodh rëndom në këto vite. Këto lloj prokurimesh janë shpesh të dyshimta, dhe fituesit të paracaktuar. Organizatat që merren me transparencën e kanë vërejtur këtë fenomen në institucionet kryesore të vendit.


Në gazetën Mapo ka mbërritur një informacion për tenderat që ka kryer në 6 muajt e fundit, Albpetrol. Edhe pse shumat nuk janë të mëdha, në krahasim me ndërmarrjet e tjera që lëvrojnë dhjetra milionë euro, tendenca është për t’i dhënë të gjitha në fond limit.


Llogjika e garës e do që prej konkurencës dhe ofertave të operatorëve, të kursehen paratë e taksapaguesve. Por me rilindjen, kjo ide nuk ka qendruar asnjë ditë.Me poshte, shihni tabelën e prokurimeve të Albpetrol, ku është shpërndarë 95 përqind e fondit. Nga 1 miliardë e 340 milionë lekë, janë lëvruar 1 miliardë e 280 milionë lekë. Pra pothuaj në çdo rast, është dhënë e gjitha shuma për secilin zë.


 

19


Etiketa: , ,

Pas