Kronika

Me metodën kineze ‘Fei ch’ien’, si i pastruan paratë Eldi Dizdari dhe grupi shqiptar i kokainës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:42 - 17/09/20 |
mapo.al

Europol ka publikuar të dhëna kryesore dhe videon e super-operacionit, të kryer në 10 shtete të ndryshme të Europës, për të shkatërruar një grup kriminal që vepronte në fushën e trafikut ndërkombëtar të kokainës, nga Amerika Latine drejt Europës. .


Për vite me radhë, importuesit ndërkombëtarë të kokainës punuan veçmas nga shitësit me shumicë dhe bandat që shpërndanin drogën në rrugë. Në këtë rast, rrjeti shqipfolës nën hetim kontrolloi të gjithë zinxhirin – nga rregullimi i dërgesave të mëdha direkt nga Amerika e Jugut deri te shpërndarja në të gjithë Evropën.


Duke përdorur mjete të sofistikuara të koduara të komunikimit, kreu i organizatës – një shtetas shqiptar 40-vjeçar me qendër në Ekuador – negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, organizoi dërgesat e mëdha të kokainës në portet kryesore të Evropës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Itali, Hollandë dhe Shqipëri, organizuan shpërndarjen në të gjithë Evropën. Kokaina ishte kontrabanduar përtej kufijve evropianë të fshehur në automjete të pajisura me ndarje të fshehura të sofistikuara.Kriminelët pastruan të ardhurat e tyre duke përdorur një sistem nëntokësor të remitancave me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch’ien. Ngjashëm me sistemet e transferimit, njerëzit që përdorin fei ch’ien depozitojnë një shumë në një ‘agjenci’ rrjeti në një vend. Një operator tjetër tërheq shumën ekuivalente diku tjetër në botë dhe ia kalon marrësit të synuar. Duke mos lënë asnjë gjurmë të provave treguese për hetuesit e zbatimit të ligjit, rrjeti besohet të ketë pastruar miliona euro përmes këtij sistemi.

Lexo edhe :  Përmbyti Europën me kokainë, brenda rrjetit të Dritan RexhepitKy sistem i pastrimit të parave, ndryshe quhet “paraja fluturuese”. Si pjesë e këtij operacioni, 84 persona janë arrestuar gjatë 5 viteve të fundit. Operacioni LOS BLANCOS, i koordinuar në nivelin ndërkombëtar nga Europol dhe Eurojust, ishte kulmi i shumë muajve të planifikimit të përpiktë midis zbatimit të ligjit.Inicuar nga Policia e Shtetit Italian në 2015, nën drejtimin e Prokurorisë Publike të Firences (Procura della Repubblica di Firenze), u krijua një Ekip i Përbashkët Hetimor (JIT) midis Italisë dhe Hollandës me ndihmën dhe financimin e Eurojust dhe Europol Partnerët në JIT kanë bashkëpunuar ngushtë së bashku për të zbuluar madhësinë dhe kompleksitetin aktual të veprimtarisë kriminale të bandës KOMPANIA BELLO për të krijuar një strategji të përbashkët dhe për të organizuar shkëmbimin intensiv të informacionit dhe provave të nevojshme për t’u përgatitur për fazën përfundimtare të hetimit.

 

LEXO EDHE:

Del fotoja e Eldi Dizdarit pas arrestimit nga policia e Dubait

“U kapën 5 mln € cash dhe 4 t kokainë”/ Kompania e shqiptarit trafikoi tonelata drogë nga Amerika Latine

 

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas