Aktualitet

“Më në fund erdhi dita!”


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:46 - 23/05/18 |
mapo.al

Ukraina ka testuar të martën sistemin e raketave “Xhejvelin”, për herë të parë, që kur u pajis me armatime nga Shtetet e Bashkuara për t’u mbrojtur në konfliktin me separatistët pro-rusë, raporton TCH.

Uashingtoni ka qenë një ndër mbështetësit kryesorë të Kievit që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014, që pasoi me nisjen e luftimeve në provincën lindore të Donbasit e që deri më sot ka marrë jetën e 10 mijë njerëzve.


Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina janë të bindur se sistemi i raketave anti-tank do të ndihmojë palën ukrainase të ndërtojë një sistem mbrojtës efikas dhe afatgjatë.
Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar se raketat “Xhejvelin” nuk mund të përdoren për të marrë territor, por Rusia është e mendimit se furnizimi i saj do të ndikojë në destabilizimin e mëtejshëm të situatës dhe do të inkurajojë përdorimin e forcës.

Lexo edhe :  SHBA, sanksione të reja kundër Rusisë, dëbojnë 10 diplomatë

Testet u kryen në veri të Ukrainës, shumë larg nga vija e frontit.


Presidenti Petro Poroshenko njoftoi lajmin i pari në Twitter. “Më në fund erdhi dita! U jam mirënjohës Shteteve të Bashkuara për vendimin e palëkundur për të armatosur Ukrainën”, deklaroi Poroshenko.

Ndërkohë, në lindje të Ukrainës kanë vijuar luftimet pavarësisht një marrëveshjeje armëpushimi dhe përpjekjeve diplomatike për paqen.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas