Aktualitet

Me plumba të vërtetë, ja veprimi i radhës i Turqisë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:00 - 27/09/20 |
mapo.al

Turqia nuk ka ndërmend të tërhiqet. Ankaraja zyrtare ka planifikuar një stërvitje ushtarake në zonën detare mes ishujve të Rodosit dhe Kastelorizos.


Ndryshe nga stërvitjet e tjera ku janë përdorur plumba manovre, në këtë do të përdoren plumba të vërtetë.


Turqia ka lëshuar një Navtex duke paralajmëruar të gjitha anijet që do të jenë në këtë zonë.


Stërvitja pritet të zhvillohet më 29 Shtator.


Ky njoftim vjen pas vendimit të palëve për të ulur në tavolinë zyrtarët javën e ardhshme, ndërsa pritet që në Stamboll të zhvillohet një takim mes diplomatëve të të dyja vendeve.Etiketa: ,

Pas