Aktualitet

Me shpikjen e robotëve muratorë, kostoja e jetesës do të ulet

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:55 - 20/02/21 |
mapo.al

Shtëpitë nga printerat D3 dhe robotët në kantieret e ndërtimit mund të ulin së shpejti kostot e hapësirave të banimit.Niederlande 3D-Drucker MX3D


Më shumë se një miliardë vetë në botë nuk kanë strehë të sigurt. Edhe në Gjermani ka mungesë apartamentesh të lira dhe punëtorësh të kualifikuar në industrinë e ndërtimit.
Erstes 3D-Druck-Wohnhaus in Deutschland

Por robotët mund të ndihmojnë në të ardhmen në kantieret e ndërtimit dhe të ndikojnë në uljen e kostove të ndërtimit. Po ashtu printimi i shtëpive të vogla 3D është më i lirë dhe më i shpejtë.Dubai 3D Drucker Haus Architektur

Falë automatizimit dhe përdorimit efikas të materialit robotët mund të ndërtojnë një shtëpi të vogël që kushton rreth 8,000 euro, brenda 48 orësh.


Kompleksi i parë i banesave nga printeri 3D në botë po ndërtohet në Meksikë për banorët e një zone të prekur nga tërmetet.

Häuser 3D Druck Amsterdam

Robotët kanë ardhur këtu para pak kohësh dhe pas ndërtimit të rrugëve së shpejti do të fillojnë dhe me ndërtimin e shtëpive.

17


Etiketa:

Pas