Media

‘Më tërhoqi dhe mbështeti pas murit’/ Rrëfimi shokues i gazetares së njohur: Si tentoi të më përdhunojë roja i shkollës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:43 - 07/02/19 |
mapo.al

Gazetarja nga Kosova, Arban Xharra bën një rrëfim shokues sesi ajo është përballur me një tentativë abuzimi seksual kur ajo ishte 19 vjeçe dhe sapo kishte nisur gazetarinë profesionale. Rrëfimi i saj përkon me skandalin e Kavajës ku një 14-vjeçare është abuzuar sistematikisht nga 12 bashkëmoshatarë të saj, të cilët e shantazhonin me foto dhe video erotike.


Ndërsa në Kosovë, një efektiv policie kishte abuzuar prej disa kohësh seksualisht me një 16-vjeçare të cilën e kishte lënë shtatzënë dhe më pas e kishte detyruar të abortonte. Edhe historia e Arbana Xharrës mund të ishte po aq tragjike, nëse fati nuk do ishte me të.


Postimi i gazetares Arbana Xharra


Viti 2001 isha 19 vjece, sapo kisha nise punen si gazetare ne gazeten “Koha Ditore”, kryeredaktori Baton Haxhiu me caktoi ne mbledhje te mengjesit te merresha me mungesen e ngrohjes ne shkollat e Prishtines. Rreth pasdites dikur, u nisa per ne shkollen “Xhevdet Doda” per te biseduar me drejtorin. Sapo u afrova te dera kryesore, nje djale rreth te 30-tave i cili dukej se ishte roje ma hapi deren. E pyeta nese ishte drejtori apo zevendesi ne zyre.


“Po larte eshte, hajde ta tregoj zyren”, me tha ai, tek sa ecte para meje shkalleve per ne katin e dyte. Bente ftoht, kishte rene bore dhe veshur e kisha nje xhakete me kapele ngjitur me kapese. Sapo hipa ne katin e dyte, kur u afrova tek zyra e drejtorit pash qe nuk ishte askush. “Pse me rrejte?” ju drejtova me ze te larte tek sa nisa te frikohesha sepse pash qe shkolla ishte pa asnjeri. Ai me terhoqi per kapele te xhaketes per te me mbeshtetur per muri, e shtyva me sa fuqi kisha, e per fatin tim te mire, kapela u shkeput nga xhaketa i mbeti ne dore…

Mbaj mend sikur sot, vrapin qe bera shkalleve te vjetra te drurit te poshte dhe friken qe me kaploj. Derisa afrohesha tek dera kryesore me kapi panike, kisha frike nese dera ishte e mbyllur… po e kishte mbyllur, por me grep. Arrita te dale. Shkova ne redaksi, redaktori Virtyt Gacaferi me tha qe rasti duhet te lajmerohet ne organet e sigurise…erdhi me mua ne polici ku dhash deklaraten ne detaje.

Disa jave me vone me thirren nga gjykata. “Personi i cili ju ka ngacmuar eshte me te meta psiqike, eshte mire me a fale, do ta largojme nga shkolla”…me tha gjykatesja. Kushedi se cka ka ndodhe me vajza te tjera ne ate shkolle. Njerez me probleme psiqike, manjak…ka kudo por jane organet e sigurise dhe institucione te tjera qe duhet te trajtojne keto raste. Ne Kosove po merremi me policin e mesuesin kriminel, te presim a kane me e marre denimin e merituar!


Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas