Aktualitet

Mediat serbe në alarm, FSK drejt NATO-s
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:52 - 11/01/21 |
mapo.al

Mediat serbe shkruajnë se shqiptarët e Kosovës do të realizojnë ëndrrën e tyre ushtarake nga marsi, sepse ata do të përfshihen në këmbësorinë e NATO-s përmes Gardës Kombëtare të Iowas.Gazeta serbe “Politika” shkruan se pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës (“Ushtrisë së Kosovës”) do të bëhen pjesë e misioneve paqeruajtëse të Aleancës në Irak dhe Siri.


Gazeta shkruan se partitë politike shqiptare, të cilat po bëjnë fushata për zgjedhje të parakohshme parlamentare, unanimisht ranë dakord të pranojnë ftesën e dërguar nga Amerika në Prishtinë vitin e kaluar dhe miratuan dërgimin e pjesëtarëve të FSK-së në misionet paqeruajtëse të NATO-s, si pjesë e trupave amerikane.Historiani Srdjan Graovac nga Qendra për Stabilitet Social thotë se Kosova është një shtet i pavarur për Shtetet e Bashkuara dhe se ata nuk kanë hequr dorë dhe nuk do të heqin dorë nga ajo politikë.Ai ka thënë se njoftimi i ushtrimeve të përbashkëta është një lloj presioni ndaj Beogradit.


“Gjithçka që po bëjnë amerikanët nuk është e rastësishme dhe këto veprime kanë për qëllim forcimin e të ashtuquajturës pavarësi të Kosovës. Prandaj, përfshirja e Kosovës në misionet ushtarake amerikane është vetëm një vazhdim i asaj politike. Amerika pretendohet se ishte kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, edhe pse është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit”, tha Graovac.

 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas