Aktualitet

Mediat turke: 29 viktima nga tërmeti apokaliptik – Pamje LIVE nga kërkimet nën rrënoja
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:28 - 30/10/20 |
mapo.al

Rajoni mes Turqisë dhe Greqisë, pranë qytetit të Izmirit u godit sot nga një tërmet me magnitudë 6.9 ballë i shkallës rihter.


Pasojat e këtij tërmeti janë tragjike si në dëme materiale ashtu edhe në jetë njerëzore.


Nga lëkundjet e fuqishme janë shembur 6 godina në qytetin turk të Izmirit, ndërsa shumë të tjera janë dëmtuar rëndë.Mediat turke flasin paraprakisht për 29 viktima dhe 120 të lënduar, por ende nuk ka asnjë të dhënë zyrtare nga autoritetet. Mendohet se shumë qytetarë ndodhen nën rrënojat e ndërtesave të shembura.


Lëkundja e fortë është pasuar edhe nga lëkundje të tjera me magnitudë nga 3.6 deri në 4.5.Etiketa: , ,

Pas