Auto

‘Mercedes’ nuk do të bëjë kurrë një version ‘AMG’ të ‘Klasës X’

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:21 - 27/09/18 |
mapo.al

Megjithëse “Ford” dominon me Raptor të versionit Ranger dhe sigurisht “F-150”, kjo nuk i ka bindur liderët e Mercedesit që të dalin me versionin AMG të “Klasës X”.


Kjo u konfirmua nga drejtori i AMG-së i departamentit Tobias Moers, duke theksuar se kjo nuk do të ndodhë tani ose përgjithmonë.


“Do të ishte e vështirë të përshtatet kultura AMG me kulturën e Nissan dhe Renault”,- tha ai.


Në klasën X tashmë është kamioni më i shtrenjtë në treg dhe versioni me performancë të lartë do ta rrisë atë çmim, gjë që mund të shkaktojë shkatërrimin e tij, dhe ky skenar mjafton për të trembur shoferët e “Mercedes-Benz”.


Përveç kësaj, “Klasa X” bazohet në të njëjtën platformë si Navara e “Nissan”, kështu që shumë motorë V8 në vend të motorit binjak 4.0 litërsh do të kërkonin më shumë punë.

Natyrisht, gjithmonë ekziston mundësia e kombinimit të një cilindri të rregullt me 3.0 litra me një turbo-mbushës me startuesin EQ Boost, por Moers është i qartë në lidhje me potencialin “Mercedes-AMG X-Class 53”.


Etiketa: , , ,

Pas