Bota

Merkel: Jemi ende në fillim të pandemisë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:20 - 28/05/20 |
mapo.al

Gjermania po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 shtetet rajonale, tha kancelarja Angela Merkel.


Ajo porositi që të tregohet kujdes, për të shmangur përhapjen e virusit, duke kërkuar zbatimin e masave të distancës fizike dhe vendosjes së maskës mbrojtëse, shkruan Reuters.


“Ne akoma jemi në fillimin e pandemisë”, u tha ajo gazetarëve, transmeton Reuters.


Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, në Gjermani janë regjistruar gjithsej 181,293 raste me COVID-19, dhe 8,408 viktima.


Të hënën u lehtësuan masat e izolimit duke lejuar hapjen e restoraneve.

Gjermania është zhytur në recesion, pasi pësoi tkurrjen e saj më të madhe tremujore, që nga kriza financiare e vitit 2009.

Ekonomia u tkurr me 2.2% në tre muajt e parë të vitit 2020, pasi dyqanet dhe bizneset u mbyllën, në mes të marsit, për të luftuar përhapjen e koronavirusit të ri që e shkakton sëmundjen COVID-19.


Etiketa: , ,

Pas