Aktualitet

Merret vendimi, në Wuhan nuk do të konsumohen më kafshët e egra

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:31 - 21/05/20 |
mapo.al

Autoritetet në Wuhan kanë zgjeruan ndalimin e tregtisë ilegale të kafshëve të egra duke përfshirë në këtë rregull të ri dhe gjuetinë dhe konsumimin e tyre.


Tashmë në Wuhan, sipas faqes zyrtare të qeverisë, nuk do të lejohet konsumimi i çfarëdo lloj kafshe, përfshirë ato ujore, që janë në listën e të rrezikuarve.


Masat u vendosën pas shfaqjes së pandemisë së koronavirusit, e cila i regjistroi rastet e para pikërisht në Wuhan dhe autoritetet bënë përgjegjëse fillimisht një treg që shiste kafshë të egra. Në janar, në të gjithë Kinën u vendos një ndalim i tregtisë së këtyre kafshëve, ashtu siç ndodhi gjatë virusit Sars.


Ekzaktësisht ende nuk dihet origjina e koronavirusit të ri, por provat na çojnë drejt përfundimit se mund të ketë ardhur nga një kafshë.Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas