Aktualitet

Mes masave të ashpra, Europa mbetet qendra e koronavirusit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:45 - 25/11/20 |
mapo.al

Europa përbën pjesën më të madhe të rasteve të reja me Covid-19, pavarësisht se po ndihet rezultati i masave kufizuese të marra nga shtetet.

Rajoni i Europës përbënte 44% të rasteve të reja globale dhe 49% të vdekjeve të reja globale në javën e kaluar, sipas raportit të fundit javor të OBSH.


Ndërsa numri i rasteve të reja në rajon është në rënie në bazë javore, numri i vdekjeve është akoma në rritje, me 32,684 vdekje të reja raportuar në shtatë ditët e mëparshme.
Italia raportoi numrin më të lartë të rasteve të reja në rajon dhe vendin e tretë më të lartë në botë, me 235,979.


Kontribuesi i dytë më i madh global për raste të reja dhe vdekje ishte rajoni i Amerikës, me 1.6 milion raste të reja, një rritje prej 11% në javën e mëparshme dhe 22,005 vdekje të reja, 15% më shumë se një javë më parë, sipas OBSH. Shumica e tyre ishin në Shtetet e Bashkuara, të cilat raportuan mbi 1.1 milion raste të reja, një rritje prej 14% nga java e kaluar.

Lexo edhe :  "Po vdesin shumë njerëz" - OBSH: Fundi i pandemisë është ende larg

Ky azhornim vjen ndërsa vendet përpiqen të shpëtojnë festat e fundvitit dhe të zbusin dëmet ekonomike.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Europian u bëri thirrje udhëheqësve të BE të mos i lehtësojnë shumë shpejt kufizimet e tyre të koronavirusit./ CNN

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas