Sport

Mësoni emrat e 12 futbollistëve me 30 apo më shumë trofe të fituar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:44 - 28/08/19 |
ro ot

A është e vërtetë që vetëm 12 futbollistë kanë fituar 30, ose më shumë trofe në rang klubi, gjatë karrierës së tyre? Përgjigjja ndryshon në varësi të trofeve që numëroni. A përfshini çdo trofe të mundshëm në futbollin botëror, apo thjesht numëroni të mëdhenjtë? Epo, GIVEMESPORT është përpjekur të evidentojë lojtarin më të “dekoruar” ndonjëherë, në mënyrën më të drejtë të mundshme, duke numëruar vetëm trofetë me klubet.


Gjithashtu, lojtarët duhet të kenë luajtur në Europë për të paktën një sezon. Duke përdorur këto kritere, vetëm 12 lojtarë rezultojnë se kanë fituar 30, ose më shumë trofe të mëdhenj. Ata janë si më poshtë, bashkë me trofetë specifikë.Arjen Robben | 30 trofe | PSV, Chelsea, Real Madrid dhe Bayern Munich
1x Eredivisie
1x Johan Cruyff Shield
2x Premier League
1x FA Cup
2x League Cup
1x Community Shield
1x La Liga
1x Supercopa de Espana
8x Bundesliga
5x DFB-Pokal
5x DFL-Supercup
1x Champions League
1x Super Cup


Vitor Baia | 30 trofe | Porto dhe Barcelona
10x Primeira Liga
5x Taca de Portugal
7x Supertaca Cdheido de Oliveira
1x Champions League
1x UEFA Cup
1x Intercontinental Cup
1x La Liga
2x Copa del Rey
1x Supercopa de Espana
1x Cup Winners’ Cup

Sir Kenny Dalglish | 31 trofe | Celtic dhe Liverpool
4x Scottish Division One/Premier Division
4x Scottish Cup
1x Scottish League Cup
6x First Division
1x FA Cup
4x League Cup
5x Charity Shield
3x European Cup
1x Super Cup

Gerard Pique | 31 trofe | Manchester United dhe Barcelona
1x Premier League
1x Community Shield
4x Champions League
8x La Liga
6x Copa del Rey
6x Supercopa de Espana
2x UEFA Super Cup
3x FIFA Club World Cup

Andres Iniesta | 32 trofe | Barcelona

9x La Liga
6x Copa del Rey
7x Supercopa de Espana
4x Champions League
3x UEFA Super Cup
3x FIFA Club World Cup

Zlatan Ibrahimovic | 33 trofe | Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG dhe Manchester United
2x Eredivisie
1x KNVB Cup
1x Johan Cruyff Shield
3x Serie A
2x Supercoppa Italiana
1x La Liga
2x Supercopa de Espana
1x UEFA Super Cup
1x FIFA Club World Cup
1x Serie A
1x Supercoppa Italiana
4x Ligue 1
2x Coupe de France
3x Coupe de la Ligue
3x Trophee des Champions
1x League Cup
1x Community Shield
1x Europa League

Lionel Messi | 34 trofe | Barcelona
10x La Liga
6x Copa del Rey
8x Supercopa de Espana
4x Champions League
3x UEFA Super Cup
3x FIFA Club World Cup

Ryan Giggs | 34 trofe | Manchester United
13x Premier League
4x FA Cup
3x League Cup
9x Community Shield
2x Champions League
1x UEFA Super Cup
1x Intercontinental Cup
1x FIFA Club World Cup

Oleksandr Shovkovskiy | 36 trofe | Dynamo Kiev
14x Ukranian Premier League
10x Ukranian Cup
6x Ukranian Super Sup
4x CIS Cup
2x Valeriy Lobanovskyi Memorial Tournament

Hossam Hassan | 36 | Al-Ahly, Al Ain dhe Zamalek
14x Egyptian League
5x Egyptian Cup
4x African Cup Winners’ Cup
1x African Cup of Champions Clubs
1x Arab Cup Winners’ Cup
2x Arab Super Cup
1x Afro-Asian Cup
1x UAE League
2x Egyptian Super Cup
1x CAF Champions League
1x CAF Super Cup
1x UAFA Club Cup
1x Saudi-Egyptian Super Cup

Maxwell | 37 trofe | Cruzeiro, Ajax, Inter, Barcelona dhe PSG
1x Copa do Brasil
2x Eredivisie
1x KNVB Cup
1x Johan Cruyff Shield
3x Serie A
2x Supercoppa Italiana
2x La Liga
1x Copa del Rey
2x Supercopa de Espana
1x Champions League
1x UEFA Super Cup
2x FIFA Club World Cup
4x Ligue 1
3x Coupe de France
4x Coupe de la Ligue
3x Trophee des Champions

Dani Alves | 38 trofe | Bahia, Sevilla, Barcelona, Juventus, PSG
Bahia: 2001-02
1x Campeonato Baiano
2x Copa do Nordeste
Sevilla: 2002-08
1x Copa del Rey
1x Supercopa de Espana
2x UEFA Cup
1x UEFA Super Cup

Barcelona: 2008-16
6x La Liga
4x Copa del Rey
4x Supercopa de Espana
3 x Champions League
3 x UEFA Super Cup
3x Fifa Club World Cup

Juventus: 2016-17
1x Serie A
1x Coppa Italia

PSG: 2017-2019
1x Trophee des Champions
1x Coupe de la Lige
1x Coupe de France
2x Ligue 1

/telesport.al


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas