KMR

Mësoni si e shikojnë botën foshnjet…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:42 - 26/11/21 |
mapo.al

Vizioni i fëmijëve ndryshon që nga lindja.


Të posalindurit e kanë vizionin e dobët, ata i shohin ngjyrat mirëpo pamjet nuk janë plotësisht të qarta.


Kur foshnjet bëhen një muaj, kanë aftësinë të fokusojnë objekte tre këmbë larg tyre, dhe fytyrat që i kanë përballë.2 muaj- sytë e foshnjes bëhen më të kordinuar për të punuar bashkë.
3 muaj- foshnjet I kërkojnë objektet që i shohin.4 muaj- foshnjet ende nuk arrijnë ta kuptojnë se njerëzit vazhdojnë të ekzistojnë edhe kur fshehen.

5 muaj- foshnjet mund ta përceptojnë botën në 3D

6 muaj-  foshnjet më mirë e përceptojnë spektrin e ngjyrave

7 muaj- edhe pse mund të shohin gjërat  më larg, i duan më shumë gjërat afër.

8 muaj-vazhdojnë të shohin personin e huaj në pasqyrë, pa e kuptuar që janë vet ata, deri në moshën 15-18 muaj.

Lexo edhe :  Studimi/ Ja si të aktivizoni metabolizmin për një ditë të mbarë...

9-10 muaj,  janë aktivë, tentojnë të ecin dhe kjo ndihmon në koordinimin e tyre.

11-12 muaj,  vizioni është plotësisht i qartë.

5


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas