Kryesore

Meta apel Këshillit Politik: Miratoni ndryshimet në Kodin Zgjedhor me konsensus


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:54 - 15/09/20 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta, i ka bërë thirrje Këshillit Politik, që të realizojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me konsensus.

Meta thotë se duhet respektuar pikë për pikë Marrëveshja konsensuale e 5 qershorit, sidomos tani që është miratuar data e zgjedhjeve.


Postimi i Metës:
Tani që data e zgjedhjeve është dekretuar pas konsultimit me forcat politike, është domosdoshmëri që Këshilli Politik të realizojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me konsensus dhe duke respektuar pikë për pikë Marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit.


Kërkesa legjitime dhe parimore e opozitës për të kërkuar ekspertizën e ODIHR nuk duhet refuzuar.


Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë domosdoshmëri absolute për çeljen e negociatave.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas