Kryesore

Meta dekoron Avni Rustemin me dekoratën e Flamurit Kombëtar: Asgjësimi i armikut të brendshëm, detyrë patriotike


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:08 - 22/09/20 |
mapo.al

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekoruar pas vdekjes me Dekoratën e Flamurit Kombëtar, nderi më i lartë i Republikës, Heroin e Popullit, Avni Rustemi.


Vlerësimi vjen në 125 vjetorin e lindjes së tij, ku përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit shpreh mirënjohje të thellë për aktin e tij patriotik.


Prej gati 30 vitesh Avni Rustemi nuk ka marrë asnjë dekoratë nga shteti shqiptar.“Akti i tij burrëror dhe mbrojtja dinjitoze e çështjes shqiptare në gjyqin historik të Parisit, patën një jehonë të gjerë ndërkombëtare dhe u bënë burim frymëzimi për qëndresën mbarë shqiptare kundër pushtuesve të huaj dhe bashkëpunëtorëve të tyre, gjë që u manifestua në Luftën Kombëtare të Vlorës” shkruan Meta në postimin e tij.
 Dekorata e Flamurit Kombëtar për Avni Rustemin

Avni Rustemi, Hero i Popullit

Postimi
Me rastin e 125-vjetorit të lindjes, në vlerësim dhe mirënjohje të thellë për aktin e Tij të lartë patriotik, që kreu 100 vjet më parë, duke asgjësuar armikun kryesor të brendshëm, që mbante peng procesin e rivendosjes se Pavarësisë e të sovranitetit të shtetit shqiptar të shpallur nga Ismail Qemali, kam sot nderin dhe privilegjin të vlerësoj Heroin e Popullit, Avni Rustemi, me Dekoratën e Flamurit Kombëtar, më të lartën e Republikës.

Akti i tij burrëror dhe mbrojtja dinjitoze e çështjes shqiptare në gjyqin historik të Parisit, patën një jehonë të gjerë ndërkombëtare dhe u bënë burim frymëzimi për qëndresën mbarë shqiptare kundër pushtuesve të huaj dhe bashkëpunëtorëve të tyre, gjë që u manifestua në Luftën Kombëtare të Vlorës. 🇦🇱 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas