Aktualitet

Meta kërkesë KLSH-së: Auditim të plotë për ‘Albcontrol’, qeveria të negociojë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:56 - 08/04/21 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta, i kërkon Kontrollit të Lartë të Shtetit, nisjen e audititmit të plotë në shoqërinë ‘Albcontrol’. Gjithashtu Meta thotë se qeveria duhet të negociojë. Meta nxit dialogun mes palëve

Kreu i shtetit thekson se duhet një kontroll për mënyrën e menaxhimit të kësaj shoqërie, respektimin e dispozitave ligjore në vendimmarrjen e organeve dretuese, përdorimin e fondeve publike,  respektimin e procedurave në marrëdhëniet e punës, si dhe  çdo aspekt tjetër që paraqet rrezik për veprimtarinë e sigurt dhe funksionimin normal të “Albcontrol”.


Presidenti i Republikës u bën thirrje për reflektim të gjithë aktorëve të përfshirë dhe është i gatshëm në çdo moment të thërrasë urgjent një tryezë për një zgjidhje sa më të shpejtë dhe të arsyeshme.
Reagimi i Metës


Nisur nga situata tepër e rëndë e krijuar dhe veçanërisht rolit, që ka “Albcontrol” për administrimin dhe kontrollin e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë, e lidhur direkt me sigurinë kombëtare të vendit dhe me garantimin e shërbimeve për udhëtarët dhe qytetarët shqiptarë, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta, i është drejtuar sot zyrtarisht Kontrollit të Lartë të Shtetit, duke i kërkuar të fillojë pa vonesë një auditim të plotë në shoqërinë “Albcontrol” mbi:

Lexo edhe :  Databaza e të dhënave - Meta: Presidentin e kanë në patronazh 500 fuksa

–   mënyrën e menaxhimit të kësaj shoqërie;
–  respektimin e dispozitave ligjore në vendimmarrjet e organeve drejtuese;
–   përdorimin e fondeve publike;
–   respektimin e procedurave në marrëdhëniet e punës, si dhe
–   çdo aspekt tjetër që paraqet rrezik për veprimtarinë e sigurt dhe funksionimin normal të “Albcontrol”.

Presidenti Meta po ndjek nga afër dhe me vëmendje zhvillimet lidhur me menaxhimin e situatës në “Abcontrol” dhe në aeroportin “Nënë Tereza”, dhe i kërkon autoriteteve respektive të marrin të gjitha masat, për të mos vënë në rrezik sigurinë e hapësirës ajrore në Republikën e Shqipërisë, për të rifilluar pa vonesë funksionimin e monitorimit ajror dhe të shërbimeve aeroportuale,  duke respektuar të drejtat dhe detyrimet reciproke, pa tejkaluar në mënyrë shproporcionale me reagimin e tyre, përgjegjësitë ligjore mbi këtë rast.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas