Aktualitet

Meta kërkoi njohjen e Kosovës, Bërnabiç: Përmbahu nga provokimi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:08 - 09/07/19 |
ro ot

Në samitin e SEECP që po zhvillohet në Sarajevë, Presidenti Ilir Meta kërkoi që Kosova të njihet si shtet i pavarur dhe të respektohet së pari nga fqinjët. Kjo ka bërë që kryeministrja serbe Ana Bërnabiç të provokojë duke thënë se shteti ku po mbahet ky samit nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Sipas asaj ç’ka shkruajnë mediat serbe, ka patur debate mes tyre teksa i referohen reagimit të bërë nga kryeministrja Bërnabiç.


“Shteti ku është duke u mbajtur ky samit nuk e njeh shtetin e Kosovës, “përmbahuni nga provokimi”.”-shprehet Bërnabiç.


“Në këtë tryezë ka disa vende që nuk e njohin Kosovën, dhe unë sugjeroj që të mos ketë përplasje për këtë çështje mes shteteve të tjera. Më vjen keq që përfaqësuesit e institucioneve të përkohshme të Prishtinës nuk janë këtu. Kjo tregon se çfarë bashkëpunimi dëshiron Prishtina”, ka thënë Bërnabiç.

Lexo edhe :  Meta, apel qeverisë: Merrni masa, rritja e borxhit do të na çojë në krizë


blic
Lexo edhe: 

Presidenti Meta në Samitin e SEECP: Kosova të trajtohet me respekt1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas