Aktualitet

Meta nderon dy atdhetarët e Dibrës së Madhe
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:32 - 23/11/20 |
mapo.al

Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zhvillon një vizitë disa-ditore në vendin fqinj të Maqedonisë se Veriut.Ai ditën e sotme ka zhvilluar homazhe te memoriali i atdhetarëve të dalluar të Rilindjes Kombëtare, Said Najdeni dhe Josif Bageri.


Statusi i Ilir Metës:
Pa dallim feje, krahine dhe ideje, shqiptarët përherë kanë qenë krah për krah, në mbrojtje të çështjes kombëtare, sa herë ajo është ndjerë e rrezikuar.Shembuj të përkryer mbeten dy dibranë të mëdhenj, atdhetarë të dalluar të Rilindjes Kombëtare, Said Najdeni dhe Josif Bageri.


Nderim përjetë veprës së tyre të paharruar në mbrojtje të identitetit tonë kombëtar dhe europian, model frymëzimi për gjenerata të tëra të shqiptarëve në Dibër të Madhe, Maqedoninë e Veriut dhe kudo ku jetojnë.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas