Aktualitet

Meta nuk dekreton “Për Bashkëqeverisjen”: Centralizon pushtetin te Rama


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:01 - 30/11/21 |
mapo.al

Presidenti i Republikës Ilir Meta kthen për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për Bashkëqeverisjen”:


Sipas presidentit pr/ligji “shkel Kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor.


Krijon institucione paralele dhe mbivendosje kompetencash ndermjet tyre duke shkelur sigurinë jurudike.Centralizon më shumë pushtet tek një institucion në varësi direkte nga Kryeministri.
Bie ndesh me Jurisprudencen e Gjykates Kushtetuese.Bie ndesh me parimet e funksionimit te administrates shteterore te saksionuara ne Kode dhe Ligje te tjera”.

60


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas