Aktualitet

Meta pret ministren e Austrisë: Zbatimi i Kopenhagës, kyç për negociatat me BE


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:40 - 06/05/21 |
mapo.al

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka takuar sot ministren Federale për Çështjet e Bashkimin Europian të Austrisë, Karoline Edtstadler e cila ndhodhet në Tiranë për një vizitë zyrtare në vendin tonë.


Teksa vlerëson miqësinë e hershme të dy vendeve tona Meta shprehet se, “sfida jonë më e madhe në këtë proces është zbatimi i Kritereve të Kopenhagës, kyç jo vetëm për përparimin e Shqipërisë me negociatat e anëtarësimit, por veçanërisht për të motivuar të rinjtë, që të ndërtojnë të ardhmen e tyre europiane në vendin tonë”.


Statusi nga Ilir Meta:Kënaqësi të takohesha me Ministren Federale për Çështjet e BE dhe Kushtetutën të Republikës së Austrisë, znj.Karoline Edtstadler.Vlerësova miqësinë e hershme mes dy vendeve tona dhe mbështetjen e pakursyer të Austrisë, si në marrëdhëniet dypalëshe
ashtu edhe ndaj procesit të integrimit europian.

Lexo edhe :  "Rama 3", Prokuroria-Metës: Ministrat nuk kanë probleme me drejtësinë


Theksova se sfida jonë më e madhe në këtë proces është zbatimi i Kritereve të Kopenhagës, kyç jo vetëm për përparimin e Shqipërisë me negociatat e anëtarësimit, por veçanërisht për të motivuar të rinjtë, që të ndërtojnë të ardhmen e tyre europiane në vendin tonë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas