Aktualitet

Meta: Stop sundimit të oligarkëve. Shkatërrimi i Teatrit është krim!

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:35 - 24/07/19 |
ro ot

Presidenti Ilir Meta ishte sot vetë në Gjykatën Kushtetuese për të depozituar kërkesën për të shpallur të pavlefshëm ligjin që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar.


Meta nga dyert e gjykatës, bëri një deklaratë të ashpër ku akuzoi qeverinë se ky ligj është bërë për interesat e oligarkëve. Ai tha se kjo situatë në vend duhet të marrë fund.


“Ky është një proces kriminal i kapjes më flagrante të shtetit, në dhunim të rendit kushtetueses të vendit, në kundërshtim të plotë të interesave kombëtare. Ligji për shkatërrimin e Teatrit kombëtar është krim kombëtar dhe kulturor.


Dua t’ju siguroj të gjithëve se Republika e Shqipërisë do të jetë vendi i sundimit të ligjit. Boll sundimit të oligarkëve!


Sot nuk kemi Gjykatë Kushtetuese dhe kjo nuk është rastësi. Për këtë fajin e ka Ramaforma.

Ramaforma kërkon shkatërrimi i Teatrit, por unë do të qendroj dhe do të luftoj vetëm për “rule of law”!
Boll më me “rule of oligarchs”!,
deklaroi Presidenti Meta.


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas