Aktualitet

Kryemadhi takon këshilltarin e Mitsotakis: Greqia të njohë pavarësinë e Kosovës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:28 - 11/02/21 |
mapo.al

Kryetarja e LSI-së priti në një takim Sekretarin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe BE të partisë Demokracia e Re, njëkohësisht Deputet i Parlamentit Grek dhe Këshilltar i Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, Anastasios Chatzivasileiou.

Gjatë takimit, kryetarja e LSI vlerësoi marrëdhënien e fqinjësisë së mirë mes Shqipërisë dhe Greqisë.


Duke vlerësuar mbështjetjen e Greqisë për rrugën euro-atlantike të Shqipërisë, Kryemadhi shprehu qëndrimin e LSI-së se marrëdhëniet tona duhet të intensifikohen duke u bazuar te transparenca dhe mirëbesimi, si themel për një marrëdhënie partneriteti që kontributon për paqe, siguri dhe prosperitet në rajon.
Gjatë takimit Kryemadhi nënvizoi se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Greqia kontribuon për forcimin e paqes dhe proceseve integruese në BE të të gjithë rajonit.


Ajo gjithashtu theksoi se marrëveshja e detit me Greqinë duhet të realizuar me transparencë, në përputhje me ligjin ndërkombëtar për detin dhe legjislacionin kombëtar, si dhe me vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

Lexo edhe :  Kryemadhi në Laprakë: Rrugën e ndryshimit nuk e ndal dot askush

Monika Kryemadhi vlerësoi respektimin e minoritetit grek në Shqipëri, si një urë bashkëpunimi midis vendeve.

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas