Kryesore

Meta zbardh takimin me kryenegociatorin Zef Mazi: Do ketë mbështetjen e Presidencës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:40 - 22/06/20 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta dhe ambasadori Zef Mazi, i cili është edhe kryenegociator për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, kanë zhvilluar sot një takim.


Pas takimit, Meta ka reaguar me një status në Facebook, ku shprehet se ata diskutuan në mënyrë konstruktive për perspektivën e çeljes së negociatave.


Meta theksoi se politika duhet të tregojë vullnet për plotësimin e kushteve, por është e rëndësishme edhe përgatitja teknike dhe rritja e kapaciteteve negociuese.


Ai shtoi se Mazi do të ketë mbështetjen e Presidencës në detyrën e tij.


Presidenti e mbylli statusin, duke u shprehur se integrimi europian është objektiv mbarëkombëtar.

Statusi i Metës:

Kënaqësi të prisja sot në takim Ambasador Zef Mazin, i emëruar nga Qeveria Kryenegociator për zhvillimin e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Diskutuam hapur e në mënyrë konstruktive për perspektiven e çeljes së negociatave.

Ndërsa politika jonë duhet të tregojë vullnet për plotësimin e kushteve, është e rëndësishme përgatitja teknike dhe rritja e kapaciteteve negociuese.

E sigurova për mbështetjen e plotë në detyrën e tij nga institucioni i Presidentit të Republikës.

Integrimi europian është objektiv mbarëkombëtar.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas