Aktualitet

Metodologjia e re e zgjerimit/ Michel: Sot konfirmojmë perspektivën europiane për Ballkanin Perëndimor

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:55 - 16/02/20 |
mapo.al

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel i cili mban takimin mes liderëve në Bruksel, shprehet se sot është mundësia për të rikonfirmuar perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor.


Ai flet për një bashkëpunim strategjik mes BE dhe Ballkanit Perëndimor për politikën e jashtme apo ndryshimin e klimës dhe multilateralizmit.


“Sonte do të jetë një mundësi për të rikonfirmuar perspektivën evropiane për partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor. Ne duhet ta thellojmë bashkëpunimin tonë strategjik për çështje si ndryshimi i klimës, multilateralizmi dhe politika e jashtme.”– shkruan Michel.


Në Bruksel, ka mbërritur edhe kryeministri Edi Rama i cili u prit nga Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel para takimit informalt mes krerëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor.


foto galeri


Etiketa: , ,

Pas