Aktualitet

Minatorët duan statusin, Parlamenti voton ligjin për shtesë pensioni

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:02 - 23/05/19 |
ro ot

Parlamenti votoi pasditen e kësaj të enjte ligjin për trajtimin financiar të naftëtarëve dhe minatorëve. Pro votuan 77 deputetë, 12 vota kundër dhe 9 vota abstenim.Më herët gjatë ditës së sotme, ministrja Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj, tha se ky projektligj u jep një trajtim suplementar shtesë tre kategorive të profesioneve më të vështira, minatorëve nën tokë, punonjësit e industrisë së naftës dhe gazit dhe metalurgjisë.


Ky projektligj nuk u prit mirë nga vetë minatorët pasi kërkojnë që t’ju jepet statusi. Ata protestuan sot para parlamentit. Sipas tyre shtesa 1% për pensionin është e pamjaftueshme.


Foto+Video/ Ish-minatorët protestë para parlamentit: Duam status

 


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas