Kryesore

Kushi prezanton planin: Si do të zhvillohet mësimi nga 1 dhjetori, nuk preken maturantët








Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:59 - 26/11/20 |
mapo.al

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka prezantuar planin mësimor të kombinuar për skenarët e pas 1 dhjetorit. 



Mësimi do të zhvillohet i alternuar në shkolla si dhe online.


Kushi tha se është parashikuar që javën e parë mësimi do të zhvillohet, konkretisht, dy ditët e para në klasa dhe tre ditët e fundit online. Dhe java paasardhëse, anasjellatas, dy ditë online dhe tre ditë në shkolla.




“Në javën tek, pra javën e parë dhe të tretë të muajit: 2 ditët e para të javës në mjediset e shkollës, dhe 3 ditët e tjera të javës online. – Në javën çift, pra në javën e dytë dhe të katërt, ditët këmbehen: pra 2 ditët e para të javës nxënësit janë online dhe 3 ditët e tjera të javës me prezencë fizike në shkollë”, u shpreh Evis Kushi.



“Klasat 6-9 dhe 10-11, do të zhvillojnë mësim të alternuar“, theksoi ministrja e Arsimit.

Lexo edhe :  Koronavirusi në vendin tonë - Rriten infektimet, 833 raste të reja në 24 orë

Mësimi i kombinuar nuk cenon nxënësit nga klasa e parë në të pestën dhe as maturantët.

“Klasa e parë deri në të pestë mësimi do të zhvillohet në klasa”, tha Kushi.

“Maturantët do të vijojnë mësimin normalisht në klasa”, vijoi ministrja e Arsimit.

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas