Aktualitet

Mira Meksi e ka merituar një shans, një ndihmë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:07 - 28/02/21 |
mapo.al

Prej ditësh ka një fushatë ndërgjegjësimi në rrjetet sociale, lidhur me gjendjen shëndetësore të shkrimtares dhe përkthyeses së njohur Mira Meksi.

Ajo po kalon një periudhë të vështitë, pas një operacioni për një sëmundje të rëndë, dhe i duhet një trajtim i specializuar jashtë vendit.


Por rrethanat e kanë bërë të pamundur, dhe siç mësohet edhe mjeku i saj nuk e autorizon një lëvizje të tillë, pa marrë më parë vaksinën anti-covid.
Kjo edhe sepse imuniteti nuk është sa duhet dhe ajo do të rrezikonte shumë.


Janë me mijëra mbështetësit që kërkojnë që Mira Meksi ta marrë këtë trajtim dhe t’i krijohet kjo mundësi në këtë betejë shëndetësore.


Sepse mijëra janë ata që janë edukuar me letërsinë më të mirë të botës, që Mira Meksi na e ka sjellë me mjështëri dhe pa u lodhur me përkthimet mjeshtërore.

Shkrimtarja dhe përkthyesja e meriton, dhe do të ishte në nderin e çdo qeverie të kontribuonte në shpëtimin e jetës së saj.

Ajo i ka dhënë letrave dhe kulturës së këtij vendi në këto dekada, më shumë se sa për të merituar një shans të tillë.

Për më tepër, që vetë po e përballon me një dinjitet të pashoq këtë situatë, në heshtje, dhe duke mos kërkuar asgjë.

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas