Aktualitet

Miratimi i Zgjedhores/ Borrell: Marrëveshje e rëndësishme

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:32 - 05/06/20 |
mapo.al

Për miratimin e Reformës Zgjedhore në Shqipëri ka patur shumë deklarata brenda dhe jashtë vendit.


Organizmat më të të lartë Europian e përshendetën këtë marrëveshje, ku mes tyre ishte edhe Zv. Presidenti i KE, Josep Borrell, i cili ka vlerësuar konsensusin e sotëm të arritur mes palëve politike për Reformën Zgjedhore.


Në reagimin e tij Borrell thekson se kjo është një marrëveshje e rëndësishme që adreson një kusht kryesor për të filluar negociatat me BE dhe e çon Shqipërinë një hap më afër Unionit.


Deklarata e përbashkët e Borrell dhe Olivér Várhelyi


Urojmë të gjitha palët për marrëveshjen e sotme të rëndësishme për reformën zgjedhore. Ne e mirëpresim procesin gjithëpërfshirës dhe vlerësojmë gatishmërinë politike për të arritur konsensus. Kjo është një arritje e rëndësishme që do të përfitojë nga qytetarët e Shqipërisë.

Dispozitat e reja të Kodit Zgjedhor, të miratuara dikur nga Parlamenti, do t’i japin Shqipërisë një proces zgjedhor me integritet dhe standarde më të larta transparence, bazuar në rekomandimet e OSBE / ODIHR, përfshirë edhe depolitizimin gradual të administratës zgjedhore.

Ato adresojnë një kusht kryesor për të filluar negociatat e pranimit në BE, siç thuhet në përfundimet e Këshillit të Marsit 2020, duke e çuar kështu Shqipërinë një hap më pranë të ardhmes së saj në BE. Kjo do të jetë mirë për përparimin e ardhshëm në reformat e nevojshme në rrugën e Shqipërisë në BE.

 


Etiketa: ,

Pas