Bota

Misteri 13 vjeçar, gjermani që dyshohet se rrëmbeu vajzën e vogël

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:20 - 04/06/20 |
mapo.al

Marrë nga: BBC


Madeleine McCann është “supozuar” e vdekur, shprehen prokurorët gjermanë, të cilët po hetojnë për zhdukjen e vajzës britanike në vitin 2007-në.


Një 43-vjeçar gjerman po hetohet nën dyshimin e vrasjes, shtoi prokurori. I dyshuari, i cili është quajtur në mediat gjermane si Christian B, aktualisht po vuan dënimin me burg.


Ai besohet të ketë qenë në zonën ku Madeleine, 3 vjeç, u pa për herë të fundit ndërsa ishte me prindërit me pushime në Portugali. Policia po bën apel për ndihmën e publikut në zgjidhjen e çështjes, pasi fillimisht njoftuan se kishin një të dyshuar të ri të mërkurën.


Hans Christian Wolters, nga Zyra e Prokurorit Publik Braunschweig, tha në një azhornim të enjten: “Ne po supozojmë se vajza ka vdekur”.

“Me të dyshuarin, ne po flasim, ai është një grabitqar seksual i cili tashmë është dënuar për krime ndaj vajzave të vogla dhe tashmë po vuan dënimin e gjatë”.

Ai tha se i dyshuari jetonte rregullisht në Algarve të Portugalisë midis 1995-ës dhe 2007-ës dhe punonte nëpër zonë, duke përfshirë kateringun, por gjithashtu kishte kryer vjedhje në hotele dhe merrej me drogë.

Duke folur përpara deklaratës së prokurorit gjerman, zëdhënësi i familjes McCann tha se prindërit e Madeleine, Kate dhe Gerry, menduan se zhvillimi i ri në këtë çështje ishte “potencialisht shumë domethënës”.

Clarence Mitchell, i cili ka përfaqësuar familjen që kur Madeleine u zhduk, tha se në 13 vjet ai nuk mund të “kujtojë një rast kur policia kishte qenë aq specifike për një individ”.

Ai i tha emisionit të mëngjesit të BBC-së : “Nga të dyshuarit e mundshëm që janë përmendur në të kaluarën, kurrë nuk ka pasur diçka aq të qartë dhe të prerë nga jo vetëm një, por nga tre forca të policisë”.

Policia e Londrës, e cila po punon me policinë gjermane dhe portugeze, tha se çështja mbeti një hetim i “personave të zhdukur” sepse nuk ka “prova përfundimtare” nëse Madeleine është gjallë apo jo.

I dyshuari është përshkruar si i bardhë me flokë të shkurtër, biond, dhe rreth 1.8m i gjatë me një konstrukt fizik të hollë në atë kohë.

Policia ka lëshuar gjithashtu fotografi të dy automjeteve, një furgon kampe VW dhe një makinë Jaguar, që besohet të jenë të lidhura me të dyshuarin, si dhe fotot e një shtëpie në Portugali.

Një ditë pasi Madeleine u zhduk në 2007-ën, i dyshuari e transferoi Jaguarin në emrin e dikujt tjetër. Madeleine u zhduk pak para ditëlindjes së saj të katërt nga një apartament në Praia da Luz në mbrëmjen e 3 majit 2007, ndërsa prindërit e saj ishin me miqtë në një bar afër Tapas.

Zhdukja e saj shkaktoi një hetim masiv dhe të kushtueshëm të policisë në pjesën më të madhe të Europës, që ka kushtuar më shumë se 11 milion Paund britanik.

‘Guxoni të shpresoni’

Jim Gamble, i cili shërbeu si oficer i parë për mbrojtjen e fëmijëve në hetimin fillestar të policisë në Mbretërinë e Bashkuar për zhdukjen e Madeleine, tha se ishte hera e parë në 13 vjet “kur në të vërtetë guxoja të shpresoja”.

Ai i tha BBC News Channel se “provat rrethanore” që ishin ndarë nga policia, e bënë të dyshuarin e ri një “person me të vërtetë domethënës me interes”.

Ai tha se njeriu i cili “doli në dritë disa vjet më parë”, po bëhej publik tani vetëm sepse ishte një proces “i mundimshëm” që filloi nga “një pikë kaosi”, pasi hetimi fillestar ishte “ngatërruar”.

A është kjo një përparim? A është ky i burgosur gjerman njeriu që mund të zhbllokojë misterin? Sigurisht që ka ndjenjën e një zhvillimi të rëndësishëm, policia i ka përdorur pikërisht këto fjalë.

Dhe të dhënat e tij kriminale, të bëra publike nga policia gjermane, janë një udhëzues shqetësues për atë që mund të ketë qenë motivimet e tij.

Por … ka pasur kaq shumë shtigje false në rastet më parë – të dhëna, shikime dhe të dyshuar që nuk çuan askund. Tre vjet më parë, gjatë apelit të fundit të madh të policisë, Scotland Yard tha se po punonte në një linjë të fundit “kritike” të hetimit.

Tani, na është thënë se ka edhe një tjetër. Kjo mund të shpjegojë pse detektivët Met (londrës) – të cilët kanë qenë të përfshirë në këtë çështje për nëntë vjet, janë më të kujdesshëm se homologët e tyre gjermanë.

Në një deklaratë, McCanns, nga Rothley në Leicestershire, përshëndeti apelin: “Ne do të dëshironim të falënderonim forcat e policisë të përfshira për përpjekjet e tyre të vazhdueshme në kërkimin e Madeleine.

“E tëra që ne kemi dashur ndonjëherë është ta gjejmë atë, të zbulojmë të vërtetën dhe t’i sjellim ata që janë përgjegjës para drejtësisë.

“Asnjëherë nuk do të heqim dorë nga shpresa për të gjetur gjallë Madeleine, por cilido qoftë rezultati, duhet ta mësojmë ashtu siç duhet të gjejmë qetësinë”.

Policia tha se i dyshuari ishte një nga 600 personat që detektivët në hetimin në Mbretërinë e Bashkuar shikuan fillimisht, megjithëse ai nuk kishte qenë i dyshuar.

Pas një thirrje 10-vjeçare për përvjetorin në 2017, u dha informacion i freskët “domethënës” për të.

3 maj 2007: Alarmi është ngritur pasi Madeleine zbulohet të jetë e humbur

Shtator 2007: Kate dhe Gerry McCann janë bërë “arguidos” , të dyshuar zyrtarë, në zhdukjen e vajzës së tyre

Korrik 2008: Policia Portugeze ndaloi hetimin e tyre dhe heq statusin “arguido”( të dyshuar) të McCanns dhe një burri tjetër, Robert Murat

Maj 2011: Kryeministri David Cameron i kërkon Policisë Metropolitane të ndihmojë hetimin. Një përmbledhje dy-vjeçare vijon më pas

Mars 2012: Policia Portugeze fillon një përmbledhje të hetimit origjinal

Korrik 2013: Skotland Yard thotë se ka “prova të reja dhe dëshmitarë të rinj” në këtë çështje dhe hap një hetim zyrtar për zhdukjen e Madeleine

Tetor 2013: Detektivët në Portugali rihapin hetimin, duke përmendur “linja të reja hetimi”

Janar 2014: Detektivët britanikë fluturojnë për në Portugali mes pretendimeve që ata po planifikojnë të bëjnë arrestime

Dhjetor 2014: Detektivët marrin në pyetje 11 persona për të cilët mendohej se mund të kishin informacione për rastin

Shtator 2015: Qeveria britanike zbulon se hetimi ka kushtuar më shumë se 10 milion paund britanike.

Shkurt 2017: Gjykata Supreme e Portugalisë hedh poshtë një çështje të gjatë për shpifje kundër Goncalo Amaral, ish-kreu i hetimit policor vendor, duke vendosur se libri i tij, i cili pretendonte se McCanns dispononte trupin e Madeleine, mbrohet nga ligjet e lirisë së shprehjes

Prill 2017: Të vetmit të dyshuar zyrtarë të hetuar nga policia janë përjashtuar nga hetimi, por oficerët e lartë thonë se po ndjekin një “linjë të konsiderueshme të hetimit”

Nëntor 2018: Një shumë prej 150,000 £ paundesh britanikë shtesë jepen për të vazhduar hetimin. Është shtesa më e fundit në një seri zgjatimesh gjashtëmujore të cilat marrin koston e operacionit Grange në rreth 11,75 milion paund britanikë.

Mars 2019: Netflix shfaq një dokumentar tetë pjesësh në lidhje me zhdukjen e Madeleine. Prindërit e saj, të cilët nuk morën pjesë në film, mendojnë se mund të “pengojë potencialisht” hetimin e policisë

Qershor 2019: Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se do të financojë hetimin e Policisë Met (Londrës), e cila filloi në vitin 2011, deri në Mars 2020

Qershor 2020: Policia zbulon se një i burgosur gjerman 43 vjeç është identifikuar si i dyshuar në zhdukjen e Madeleine


Etiketa: , ,

Pas