Aktualitet

Mister shëndeti i Kim Jong Un, Kina dërgon ekspertë mjekësorë në Korenë e Veriut


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:56 - 26/04/20 |
mapo.al

Kina ka dërguar një grup me ekspertë mjekësore dhe diplomatë në Korenë e Veriut për të kontrolluar shëndetin e liderit të vendit Kim Jong Un.


Ky udhëtim vjen pas raporteve kontradiktore për shëndetin e liderit koreano-verior.


Një delegacion i udhëhequr nga një anëtar i vjetër i Departamentit të Ndërlidhjes Ndërkombëtare të Partisë Komuniste Kineze udhëtoi nga Pekini për në Korenë e Veriut të enjten e 24 prillit.

Daily NK, një media me qendër në Seul (Koreja e Jugut), raportoi në fillim të kësaj jave se Kim Jong Un po shërohej pasi i ishte nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale më 12 prill. Diktatori koreano-verior vuante nga një problem në zemër.Po nga infarkti humbi jetën edhe babai itij, ish-lideri komunist, Kim Jong Il.1


Etiketa: ,

Pas