Bota

Mitsotakis: Do vë veton kundër integrimit të Shqipërisë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:51 - 25/05/19 |
ro ot

Drejtuesi i Partisë Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis bëri një deklaratë të fortë për sa i përket çështjes së Shqipërisë.


Një prej premtimeve të bëra para popullit grek ishte se nëse ai fiton, do vendosë veton për Shqipërinë dhe Maqedoninë në rrugën europiane.


“Do i qëndroj të drejtës për të vënë veton ndaj Maqedonisë së Veriut dhe integrimit të Shqipërisë për në BE. Unë do të mbroj të drejtat e pakicës kombëtare greke. Dhe nëse nuk respektohen, Shqipëria të harrojë kursin e saj evropian” deklaroi ai gjatë një fjalimi në Selanik.Nesër në Greqi do të zhvillohen zgjedhjet lokale bashkë me ato për Parlamentin Europian.1
Etiketa: , , ,

Pas