Aktualitet

Mitsotakis i përgjigjet paralajmërimit të Erdogan: Greqia s’kërcënohet nga askush


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:20 - 11/02/21 |
mapo.al

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, i është kundërpërgjigjur deklaratës së presidentit turk Rexhep Taip Erdorgan, se i duhet të mbajë vendin që i takon, sepse Turqia do të qëndrojë pavarësisht çdo gjëje në këmbë.

Në një intervistë ekskluzive në SKAI të mërkurën në mbrëmje, Mitsotakis tha se “Greqia nuk pranon kërcënime, nuk kërcënohet, nuk shantazhohet nga askush.” Mitsotakis siguroi pozicionin e shtetit helen në marrëdhëniet dypalëshe dhe në dialogun e vendosur mes vendit të tij dhe Turqisë.


“Erdogani i përmendi edhe dje turqit e çmendur kur po fliste për presidentin Makron. Këto gjëra i kemi parë edhe më parë. Çmenduria nuk na çon askund. Greqia nuk pranon kërcënime, nuk kërcënohet, nuk shantazhohet nga askush. Unë mendoj se ishte një shpërthim retorik i momentit, pasi i kam dëgjuar edhe herë të tjera këto “nuk do të flasim” dhe pastaj, “do të flasim” dhe pastaj “mund të flasim”. Dhe në një moment do të flasim, unë nuk kam dyshim për këtë. Por vlerësoj se për momentin kushtet janë ende të papjekura për një takim të tillë”,  – tha Mitsotakis.
“Por tani, në mënyrë që kjo të ndodhë, ne duhet të flasim dhe të diskutojmë, madje edhe në qoftë se këto diskutime mund të marrin kohë. Në thelb ekziston një humor i mirë. Nga unë ka, por kam besimin të di se kemi të drejtë në anën tonë, se kemi aleatë të fortë dhe se kemi gjithashtu një aftësi të fortë parandaluese , e cila ditë për ditë, javë për javë, muaj për muaj, bëhet si ju shihni shumë më të fortë”, vijoi kryeministri grek.

Lexo edhe :  Incident në ajër, avioni ku udhëtonte ministri turk bën ulje emergjente

Risjellim në vëmendje se presidenti turk Erdogan iu drejtua Mitsotakis duke thënë: Mos më sfido mua, duhet të dish kufijtë e tu. Nëse nuk i di, do të thotë se ti e godite tryezën, ti u largove. Ti u beson disa maleve, por ato male janë mbuluar me borë, asnjëra prej tyre nuk të sjell dobi. 


Sikundër vlerëson Athina, retorikat dhe kërcënimet e Erdogan vijnë pas vizitës së kryeministrit grek dy ditë më parë në Qipro, ku Mitsotakis ka deklaruar se zgjidhja mes dy shteteve nuk mund të pranohet vetëm nga Athina dhe Nikosia, por gjithashtu nga BE dhe komuniteti ndërkombëtar.

Greqia dhe Turqia vijojnë dukshëm mosmarrëveshjet lidhur me sovranitetin territorial në Mesdhe si dhe të tabanit nënujor – rezervat e naftës dhe gazit.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas