Aktualitet

Mjekët: Disa personave i duhet 1 vit që të rikuperohen nga koronavirusi

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:23 - 06/05/20 |
mapo.al

Më shumë se 1.1 milion njerëz janë rikuperuar nga koronavirusi globalisht, por koha që duhet për t’u rikuperuar mund të ndryshojë.


Shumica e njerëzve mund tw zhvillojnë vetëm simptoma të buta, të cilat zakonisht marrin një javë për tu rikuperuar, ndoshta edhe më gjatë.


Në raste më serioze, mund të jetë më shumë se një vit.


Mjekët në Qendrën e Kujdesit Perioperativ thonë se ndalimi i pirjes së duhanit, pirja e alkoolit më pak, ushtrimi më shumë dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të sjellë ndryshim.


 


Etiketa: ,

Pas