Aktualitet

Mjekja: Ata që e kanë kaluar Covid, 15% më shumë mundësi të vuajnë nga veshkat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:19 - 03/09/21 |
mapo.al

Koronavirusi nuk prek vetëm mushkëritë, zemrën dhe trurin. Mjekja nefrologe në Tiranë Elvana Rista tregon se virusi dëmton edhe veshkat. Të infektuarit me Sars CoV 2 kanë 15 % më shumë mundësi të vuajnë nga probleme reanle se ato që nuk e kanë kaluar sëmundjen.


“Sipas shoqatës amerikane të nefrologjisë, nga studimet më të mëdha që janë kryer për Covid-19 dhe veshkat, është parë se personat që e kalojnë infeksionin kanë 15 për qind më shumë shanse për t’u komplikuar me sëmundje renale kronike, krahasuar me ata që nuk e kanë kaluar Covid.


30 për qind kanë më shumë shanse për t’u komplikuar me sëmundje akute të veshkave, krahasuar me ata që nuk e kanë kaluar infeksionin. Dhe, të sëmurët kronikë me veshkat kanë trefish më shumë shanse për të shkuar në end stage apo në sëmundje të përparuar të veshkave.”

Lexo edhe :  Situata e COVID, 995 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit


Por si mund ta mësojmë nëse koronavirusi na ka shkaktuar probleme në veshka?
“Veshkat janë një organ që nuk flasin dhe nuk ankohen kollaj. Është e mira që analizat të kryen një muaj pas kalimit të situatës për të parë nëse kemi apo jo prekje, në analizën e gjakut apo në analizën e urinës. Nëse i kapim që në fillim atëherë trajtimi me medikamente është i mundur…”Avancimi i sëmundjes shpjegon nefrologia Elvana Rista e bën të pashmangshme kryerjen e dializës apo transplantit të veshkave./abcnews/1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas