Aktualitet

Mjeku: Kam parë në kafe njerëz të infektuar me koronavirus në Tiranë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:14 - 19/10/20 |
mapo.al

Epidemiologu Ilir Alimehmeti dhe pneumologu Adrian Jorgji në emisionin ‘ABC e Pasdites’ treguan se duhet një menaxhim specifik dhe shumë vigjilencë, qoftë kur një person është me virozë sezonale apo kur diagnostifikohet me Covid-19.


Doktor Jorgji tha në program se ndërgjegja qytetare ende është në nivele të ulëta pasi pacientë të cilët ai i ka diagnostikuar me Covid-19 kanë lëvizur lirshëm në lokalet apo baret e Tiranës.


 Unë i rri fort ndërgjegjes qytetare. Unë kam parë pacientë të mi, edhe ditën që janë diagnostikuar për kafe apo për një gotë në lokale të ndryshme. Dhe po flasim për pacientë me covid, shpreh keqardhjen  për këtë”.
Doktori Alimehmeti nënvizoi se: Nuk ka shumë teatro të hapura, shkolla ka më shumë. Mos ventilimi është faktor rrisku. Por unë do thoja ka një ulje të madhe ndërgjegjësimi nga njerëzit. Nëse ke një autobus të tejmbushur mos u hip, ecë.

 

1


Etiketa: , , , ,

Pas