Aktualitet

Mjeku: Virusi nuk është agresiv, infektimet po shtohen edhe nga virozat

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:08 - 20/02/21 |
mapo.al

19 viktima dhe 1 mijë e 71 infektime u regjistruan gjatë 24 orëve të fundit.Shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT, Andi Koraqi thotë se ndër arsyet e rritjes së infektimeve janë virozat si dhe mundësia e qarkullimit të varianteve të reja të COVID-19.


“Gjatë gjithë sezonit të virozave respiratore sigurisht që situata do të jetë më e rëndë, për faktin e kombnimit të Covid-19 me virozat e tjera respiratore”– thotë mjeku, Koraqi.
Edhe pse numri i të prekurve çdo ditë është mbi 1 mijë, mjeku Andi Koraqi sqaron se virusi nuk është agresiv.“Kemi shtim të rasteve, por jo agresivitet më të madh të virusit. Kjo nuk është e thënë vetëm nga ne, por është e pranuar nga të gjithë. Si pasojë e shtimit të rasteve do të kemi më shumë sëmundshmëri, do të kemi edhe grupmosha më të mëdha që janë të futura në këtë prekshmëri të virusit”– shton ai.

Lexo edhe :  801 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orët e fundit

Gjatë orëve të fundit në spitalet e dedikuara për trajtimin e koronavirusit janë shtruar edhe 24 pacientë të tjerë duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 618.

I vetmi tregues në gjithë panoramën shqetësuese të pandemisë është numri i të shëruarve. Autoritetet shëndetësore njoftojnë se orët e fundit janë rikuperuar 930 qytetarë.

8


Etiketa: , , ,

Pas