Aktualitet

Mjeti më i shpejtë në tokë, Kina prodhon trenin me shpejtësi 600 km/h


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:10 - 21/07/21 |
mapo.al

Modeli i fundit i trenit magnetik me shpejtësi të lartë i Kinës doli nga prodhimi të martën, shkruan CRI.


Ai ka një shpejtësi prej 600 km/orë dhe është mjeti më i shpejtë tokësor në botë. Treni u shfaq në qytetin bregdetar Qingdao të Kinës Lindore.


Ai është plotësisht prodhim kinez dhe është arritja e fundit teknologjike e Kinës në fushën e transportit hekurudhor.

3


Etiketa: , , ,

Pas