KMR

Mos i humbisni burgjet më të famshme të botës…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:16 - 17/07/18 |
mapo.al

Gjithnjë e më shumë njerëz janë prapa hekurave. Mendohet se mbi 10 milionë persona janë duke u mbajtur në institucionet penale në mbarë botën, ose si të paraburgosur ose si të dënuar.


Në krahasim me vitin 2000, numri i përgjithshëm i grave që janë në burg është rritur me rreth 50%, ndërsa popullsia e meshkujve në burgje është rritur me rreth 18%. Por normat e popullsisë së burgjeve ndryshojnë shumë në të gjithë globin. Për shembull, Shtetet e Bashkuara kanë 698 të burgosur për çdo 100,000 qytetarë, ndërsa Danimarka ka 61.


Një i burgosur në një vend mund të ketë qasje në instrumente muzikore dhe video-lojra, ndërsa në një tjetër mund të vuajë për letër higjienike.


Më poshtë do ju tregojmë se si vende të ndryshme i trajtojnë të burgosurit e tyre.


Penal De Ciudad Barrios, San Miguel, El Salvador

Black Dolphin Prison, Sol-Iletsk, Rusi

HMP Addiewell, Lothian, Skoci

Burgu Onomichi, Japoni

Burgu Norgerhaven, Veenhuizen, Holandë

Burgu Halden‎, Norvegji

Burgu i femrave San Diego, Kolumbi

Burgu Bastoy, Norvegji

Burgu Luzira, Ugandë

Burgu Aranjuez, Spanjë

Burgu i Gjenevës, Zvicër


Etiketa: , ,

Pas