Aktualitet

Mpiksja e gjakut, dy qytete në Kanada ndërpresin vaksinimin me AstraZeneca


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:01 - 12/05/21 |
mapo.al

Dy qytete në Kanada kanë kanë ndërprerë vaksinimin e qytetarëve me AstraZeneca. Alberta dhe Ontario njoftuan të martën se vaksinimi do të ndërpritet, pas rrezikut për efektin e rrallë të mpiksjes së gjakut


Zyrtarët në Ontario thanë se rreth një në 60,000 njerëz që morën vaksinën në provincë, gjithsej tetë persona, patën ndërlikimie.


 Rregullatorët dhe ekipet e ekspertëve në Kanada, Australi, Mbretëri e Bashkuar dhe Evropë kanë vlerësuar më parë se rreziku varionte nga një në 95,000 në një në 130,000 vaksina.
“Ne ende besojmë se ata që morën dozën e parë të vaksinës AstraZeneca bënë gjënë e duhur në parandalimin e sëmundjes dhe mbrojtjen e familjeve të tyre, të dashurve dhe komuniteteve,”-tha David Williams, zyrtar i Shëndetit në Ontario.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas