Aktualitet

MSH: 2 viktima dhe 33 raste të reja nga koronavirusi në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:21 - 23/05/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2512 testime testime nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 33 qytetarë.


Rastet pozitive janë: 14 raste në Tiranë, nga 3 raste në Shkodër, Elbasan, Librazhd, nga 2 raste në Devoll, Berat, Pogradec, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Vau i Dejës.


Fatkeqësisht, në 24 orët e fundit, 2 qytetarë nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me koronavirusin, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 56-80 vjeçNjoftimi i Ministrisë së Shendetësisë:

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2512 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 33 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
14 raste në Tiranë, nga 3 raste në Shkodër, Elbasan, Librazhd, nga 2 raste në Devoll, Berat, Pogradec, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Vau i Dejës.

Lexo edhe :  KE pranon certifikatën e vaksinës nga Shqipëria, kush mund të lëvizë lirshëm


Në 24 orët e fundit janë shëruar 131 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128,732 që nga fillimi i epidemisë.Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 57 pacientë nga të cilët 8 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 2 qytetarë: 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 56-80 vjeç.

Statistika (23 Maj 2021)
Raste të reja ditore 33
Të shëruar në 24 orë 131
Të shtruar në spitale 57
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2,512

Testime totale 698,250
Raste pozitive 132,209
Raste të shëruara 128,732
Raste Aktive 1,033
Humbje jete 2,444

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 575
Korçë 114
Shkodër 86
Vlorë 55
Elbasan 42
Berat 41
Lezhë 35
Gjirokastër 35
Fier 23
Kukës 14
Durrës 12
Dibër 1

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas