Aktualitet

MSH: 50 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:21 - 11/05/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2956 testime testime nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 50 qytetarë.


Rastet pozitive janë: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, 2 raste në Kukës, Pogradec, Dropull, 1 rast në Fier, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Kavajë, Mirditë, Tropojë, Mallakastër dhe Kolonjë.


Fatkeqësisht 4 qytetarë e kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm, 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 64-78 vjeç.Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 96 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.Njoftimi i MSH:Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, 2 raste në Kukës, Pogradec, Dropull, 1 rast në Fier, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Kavajë, Mirditë, Tropojë, Mallakastër dhe Kolonjë.

Lexo edhe :  Koronavirusi - 864 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1020 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 119,061 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 96 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 4 qyetetarë: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 64-78 vjeç.

Statistika (11 Maj 2021)
Raste të reja ditore 50
Të shëruar në 24 orë 1,020
Të shtruar në spitale 96
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 2,956

Testime totale 663,228
Raste pozitive 131,803
Raste të shëruara 119,061
Raste Aktive 10,322
Humbje jete 2,420

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 8545
Shkodër 301
Fier 246
Korçë 215
Gjirokastër 228
Durrës 158
Vlorë 178
Elbasan 132
Lezhë 102
Berat 91
Dibër 70
Kukës 56

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas