Aktualitet

“Mund të rikthehemi në Afganistan” – Vjen paralajmërimi nga SHBA


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:12 - 06/09/21 |
mapo.al

Ushtari i fundit amerikan iku një javë më parë ngë Kabuli i Afganistanit, ndërsa kanë filluar të vijnë paralajmërimete se ushtria e SHBA-ve mund të detyrohet të rikthehet aty.


Senatori republikan Lindsey Graham i tha BBC-së se tani që amerikanët u larguan, Afganistani do të rikthehet në një strehë të sigurt për grupet terroriste, të cilat prej aty mund të planifikojnë sulme të ngjashme si ai i 11 shtatorit 2001.


“Kjo mund të bëjë që ne të detyrohemi të rikthehemi në këtë vend. Siç u kthyem në Irak dhe Siri, mund të rikthehemi në një formë apo në një tjetër edhe në Afganistan”, tha ai.SHBA-të u tërhoqën nga Afganistani pas një lufte 20 vjeçare aty duke theksuar se qëllimi u arrit përmes eliminimit të çdo rreziku që në të ardhmen të planifikohen sulme terroriste nga ky shtet ndaj superfuqisë botërore.

Lexo edhe :  SHBA u kërkon udhëheqësve botërorë të vaksinojnë 70% të popullsisë brenda 2022


1
Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas