KMR

Mund të shokoheni, ja ç’ndodh me trupin e njeriut pas vdekjes


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:45 - 01/04/19 |
ro ot

Ndoshta jo të gjithë ne, por një pjesë prej nesh kemi kuriozitetin të dimë se çfarë ndodh me trupin e një njeriu pas vdekjes. Sipas disa konstatimeve, pasi njeriu vdes, temperatura e trupit do të bie me 1.6 gradë celcius pë orë, deri sa të arrijë në temperaturën e ambientit ku po qëndron trupi.


Lexoni disa nga kuriozitetet më poshtë:


Rrudhat do të zhduken: Duket se vdekja është “më e mirë” se botoksi. Pas vdekjes muskujt në fytyrë do të çlirohen, gjë që do të shkaktojë që të gjitha rrudhat të zbuten.Mund të qani ose të rënkoni: Po është e vërtetë! Ai pak ajër që ka mbetur në trupin tuaj, ose edhe gazi që lëshohet nga bakteret – mund të lëkundë kordat e zërit tuaj, pasi ajo largohet përmes fytit, duke e bërë trupin tuaj të fërshëllejë. Sigurisht kjo do të ndodhë vetëm nëse dikush shtyp gjoksin tuaj.Lëkura bëhet pa ngjyrë: Varësisht nga ajo që ju ndodh lëkura merr ngjyra të ndryshme. Për shembull sa më shumë peshë të gravitetit të ketë, lëkura juaj do të bëhet e kuqe.

Shumica prej jush do të zhduken për disa muaj Në 50 gradë Fahrenheit, një proces që zgjat rreth katër muaj, trupi së shpejti, do të jetë një skelet.

Disa pjesë të trupit janë më jetëgjata: Ndërsa disa pjesë të trupit “skadojnë” shpejt, të tjerat mund të jetojnë me orë të tëra pasi të vdisni. Sytë, zemra, kocka dhe lëkura juaj mund të jenë ende të zbatueshme për transplantim deri në 15 orë pas vdekjes.

Sytë tuaj do të ndërrojnë ngjyrë. Shumë njerëz vdesin me sytë hapur, dhe kur të bardhat e syve fillojnë të thahen, kthehen në ngjyrë blu ose gri.

Trupi do fillojë të konsumojë vetveten: Ndërsa qelizat tuaja fillojnë të përkeqësohen, ato treten nga enzimat dhe bakteret ndihmëse të tretjes në trupin tuaj – një proces që mund të përshpejtohet në varësi të asaj që shkakton vdekjen.

Trupi juaj bëhet me të vërtetë i ngurtë: Nuk ndodh menjëherë, por brenda 12 orëve nga vdekja, i gjithë trupi do të bëhet i ngurtë.

Trupi do të prodhojë një aromë të pakëndshme: Për fat të keq, pas dy deri tre ditësh, trupi fillon të kalbet dhe prodhon dy kimikate – putrescine dhe cadaverine – të cilat mund të krijojnë një erë vërtet të keqe.

Trupi mund të lëvizë pak: Muskujt ende mund të dridhen dhe të lëvizin për disa orë pasi vdekjes, gjë që mund të jetë shumë shqetësuese për këdo që është përreth.

Trupi ftohet gradualisht: Duhet pak kohë që trupi juaj të ftohet – do të humbni 1.6 gradë celsius në orë derisa të arrini temperaturën e ambientit.

Zorrët dhe fshikëza juaj do të zbrazen: Nuk është kaq e këndshme ta mendosh, por ndodh. Ndërsa të gjitha muskujt në trupin tuaj të relaksohen, kjo do të thotë që çdo mbetjeje urine dhe jashtëqitje që mbeten në trupin tuaj do të dalin jashtë.

Flokët dhe thonjtë do duken sikur janë rritur: Ndoshta keni dëgjuar që flokët dhe thonjtë tuaj vazhdojnë të rriten – por kjo nuk është e vërtetë. Ky është një keqkuptim që vjen nga zgjatja e dukshme e flokëve dhe thonjve për shkak të tharjes së kokës dhe lëkurës së ekstremiteteve, duke ekspozuar më shumë flokë dhe thonjë nën indet e zhdukura.

1


Etiketa: , , ,

Pas