Aktualitet

Musk thotë se shefi i Apple anuloi bidedimet për marrjen në dorëzim të Tesla-s


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:44 - 23/12/20 |
mapo.al

Themeluesi i Tesla, Elon Musk thotë se shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook anuloi bisedimet për të blerë kompaninë e makinave në vitin 2017.


Musk shkroi në Twitter të martën se ai kontaktoi shefin e Apple gjatë “ditëve më të errëta” të kompanisë së tij.


Në atë kohë Tesla vlerësohej në 60 miliardë dollarë, por tani ajo është rritur me vlerë 10 herë më shumë se kjo shifër.Musk tha se ai kishte planifikuar të diskutonte një shitje të mundshme të Tesla tek Apple pasi ajo po luftonte financiarisht ndërsa ndërtonte makinën e saj elektrike Model 3. Gjatë asaj krize parash, sipërmarrësi miliarder u tha punonjësve të tij se fabrika e saj u përball me një periudhë të “ferrit të prodhimit”.

Javë më vonë ai shkroi në Twitter se kishte fjetur në çatinë e fabrikës ndërsa u përpoq të rregullonte pengesat e prodhimit.

Ambiciet e vozitjes

Apple ka ambicie të vetat për të ndërtuar një makinë elektrike dhe ka punësuar një numër ish-drejtuesish të Tesla-s, së bashku me blerjen e kompanive që  janë të specializuar në teknologjinë e vetë-drejtimit.

Raportet se Apple po punonte për një makinë me vetë-drejtim duket se e kanë shtyrë Elon Musk-un të shkruaj në lidhje me qasjen e tij ndaj Cook në 2017.

“Ai nuk pranoi të merrte takimin”, u përgjigj Musk në një përgjigje në Twitter mbi sugjerimet se Apple po kërkon të prodhojë një automjet pasagjerësh deri në vitin 2024 me një teknologji të re të baterisë.

Aksionet e Apple dhe Tesla janë rritur që nga fillimi i 2017./BBC/

Përshtati: Mapo .al

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas