Kronika

Mykonos/ Vjedhje e shpërndarje kokaine, arrestohen 7 shqiptarë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:19 - 20/07/19 |
ro ot

7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë greke në ishullin e famshëm të Mykonos. Banda e shqiptarëve që ka rënë në pranga përbëhej nga të rinj të moshave nga 23 në 39-vjeç, ndërsa një persona i tetë është shpallur në kërkim. Ata kryenin vjedhje në banesat greke të Mykonosit si dhe shpërndanin drogë të llojeve të ndryshme. Ky grup është shkatërruar vetëm pak kohë pas kapjes së 7 shqiptarëve të tjerë të cilët shpërndanin kokainë në këtë ishull.


Operacioni për kapjen e tyre është bërë të enjten gjatë orëve të vona të natës ku në ishull ishin shumë VIP-a. Fillimisht në pranga kanë rënë 3 prej shqiptarëve të cilët në makinën e tyre kishin fshehur një sasi droge.


Hetimet për kapjen e kësaj bande kanë muaj që vazhdojnë ndërsa së fundmi u krijua një grup i posaçëm që në fund finalizuan operacionin.Nga kontrolli i policisë i kryer në automjet u gjetën dhe sekuestruan: 8 pasaporta të palëve të treta; shufra metalike; 4 doreza pune; 2,230 euro, 1,500 dollarë, 11,000 paund Liban, 180 rads të Afrikës së Jugut; 3 telefona celularë.

Lexo edhe :  Tragjedia në Bullgari/ Dalin emrat e shqiptarëve që ndodheshin në autobusNga një hetim i kryer në prani të një zyrtari gjyqësor, në një banesë të një prej autorëve, ku njëri prej tyre identifikoi edhe katër të pandehurit e tjerë të mbetur u gjetën dhe konfiskuan 34 paketa mikro që përmbajnë 12.9 gram kokainë, MDMA 9.1 gram, 5 gram kanabis dhe ½ tabletë me përbërje kimike të panjohur; Crushing kanabis; 2 pasaporta të palëve të treta; sasia prej 1.660 euro dhe 5.000 paund libanez; lente metalike; 2 orë; 6 telefona celularë.Tre raste të vjedhjeve të vilave turistike të dhëna me qira të ndodhura këto mbrëmjen e së enjtes në 18 korrik 2019 u identifikuan nga studimi i kombinuar i fakteve të rastit. Gjithashtu, është sqaruar edhe shkelja e një banese e kryer nga një nga autorët më 28 maj 2019.

Personat e arrestuar u dërguan në Prokurorinë e Simvoulio Syros, ndërsa hetimi vazhdon me qëllim që të verifikohet përfshirjen e tyre edhe në raste të tjera të ngjashme.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas