Aktualitet

“Na katandisi në republikë bananesh” – George Bush godet Trump-in


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:30 - 07/01/21 |
mapo.al

Ish-presidenti republikan George W. Bush dënon invazionin dhe dhunën e mbështetësve të Donald Trump në ndërtesën e Kapitolit të mërkurën.


Ai e cilësoi atë një akt “torturues”“të thyen zemrën”. 


“Kështu diskutohen rezultatet e zgjedhjeve në ‘republikat e bananeve’ dhe jo në republikën tonë demokratike”, – vuri në dukje Bush.

Në një deklaratë ku nuk e përmendte Trump me emër, ish-presidenti tha se ndihej i tmerruar nga sjellja e pakujdesshme e disa udhëheqësve politikë, nga mungesa e respektit për institucionet, traditat dhe zbatimin e ligjit në SHBA.Sulmi ndaj Kapitolit, sipas Bush, u iniciua nga pasionet e Trump të cilat u ndezën nga e pavërteta dhe shpresat e rreme, se do të mund të qendronte në krye të Shtëpisë së Bardhë, pavarësisht rezultatit zgjedhor më 3 nëntor.Risjellim në vëmendje se protesta e djeshme shkaktoi vrasjen e 4 personave dhe plagosjen e dhjetrave të tjerë.

Lexo edhe :  SHBA mbështet heqjen dorë nga pronësia intelektuale e vaksinave

LEXO EDHE:

Tragjedi në SHBA – 4 të vdekur nga përplasjet në Capitol, mes tyre 2 gra

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas